Mexiko - môj domov na 10 mesiacov, lepšie povedané na celý život

Prinášame vám článok od slovenskej študentky Kristínky, ktorý je monentálne na svojom AFS študijnom pobyte v Mexiku. Článok je v originálnom znení.   

Ísť do Mexika na výmenný pobyt je doposiaľ najlepšie rozhodnutie, aké som kedy urobila v mojom živote. Keďže študujem na španielskom bilingválnom gymnáziu, chcela som ísť na výmenný pobyt do španielsky hovoriacej krajiny. Mojou prvou voľbou bolo Španielsko a až potom Mexiko. Avšak do Španielska ma neakceptovali kvôli môjmu veku, tak som si povedala, že skúsim Mexiko a do dnešného dňa to neľutujem.

Deň D nastal 22.augusta na letisku vo Viedni. Bola som plná očakávaní, ale samozrejme aj obáv. V hlave mi prebiehalo niekoľko otázok. Našťastie som v tom ale nebola sama a mohla som zdieľať svoje pocity so Slovákom Jurom, ktorý sa tiež vybral na výmenný pobyt do Mexika. Ani som sa nenazdala a o niekoľko hodín som bola niekoľko tisíc kilometrov ďaleko od mojej rodiny a kamarátov. Hneď po prílete do Mexico City nás na letisku už nedočkavo čakalo niekoľko dobrovoľníkov z AFS. Prvé tri dni nášho najlepšieho roka života sme strávili v hlavnom meste Mexika na popríchodovom sústredení. Bolo nás asi 72 a boli sme z rôznych krajín: Taliansko, Nórsko, Belgicko, Indonézia......atď. Všetci sme sa už nemohli dočkať dňa, kedy sa stretneme s našimi mexickými rodinami.

Rozišli sme sa do našich miest, aby sme prežili ten nezabudnuteľný rok. Ja som šla do mesta Mérida, ktoré sa nachádza v štáte Yucatán. Má asi okolo 1 milióna obyvateľov a patrí medzi najbezpečnejšie mestá v Mexiku. Bolo nás 9 študentov, ktorí sme šli do mesta Mérida. Poviem vám privítanie na letisku v Mérida bolo neuveriteľné. Všetky rodiny a AFS dobrovoľníci na nás netrpezlivo čakali. Zrazu sme sa stretli s našimi rodinami a náš rok sa mohol začať. Lepšiu mexickú rodinu som si ani nemohla priať. Hneď ma zobrali ako za svoju.  Mám 3 bratov vo veku 20, 17 a 11 rokov. Môj stredný brat je momentálne na výmennom v pobyte v Taliansku. Aj keď som s ním strávila len 2 týždne, bolo ťažké rozlúčiť sa s ním.

Keďže škola v Mexiku začína už v auguste, 2 dni po príchode do Méridy som nastúpila do školy. Škola je dosť veľká, je tam bazén, posilňovňa a kaviareň. Mexičania sú veľmi priateľskí ľudia a tak som si našla kamarátov v hneď prvý deň. Trochu som si musela zvyknúť na mexický školský režim, keďže začínajú už o 7 ráno a končia o 2 alebo 3, avšak za celý deň majú len 2 prestávky a vyučovacia hodina trvá 60 minút.

Čo sa týka mexickej kuchyne, tak som sa zamilovala. Chutí mi všetko a všetko čo ochutnám je výborné. Nemyslela som si, že mi bude tak chutiť mexická kuchyňa. Chili jedia naozaj so všetkým, dokonca aj s ovocím. A citrón pridávajú ku všetkému.

A akí sú Mexičania? Sú to veľmi priateľskí a otvorení ľudia plní optimizmu. Nikam sa neponáhľajú a na všetko majú čas. Všade meškajú a keď si povedia, že uvidíme sa o 5 znamená to o 6. Samozrejme majú radi zábavu, čiže nejaká tá párty nesmie chýbať každý víkend. Pre Mexičanov je na prvom mieste rodina a každú nedeľu robia niečo spolu ako rodina. Keď robia nejaké rodinné stretnutie zíde sa asi päťdesiat ľudí. 

Chcem sa poďakovať AFS a mojej rodine za to, že mi umožnili stráviť nezabudnuteľný rok v Mexiku. Je to obrovská skúsenosť. Nielenže sa naučíš nový jazyk, ale spoznáš priateľov na celý život, získaš viacrozmerný pohľad na svet a kopu iných skúseností.


                                                                                                                 Kristína Kucháriková