Slovo nuda je v Argentíne neprijateľné :)

Tatiana získala od AFS čiastkové štipendium do Argentíny. Ako sa má na svojom AFS študijnom pobyte sa môžete dočítať vďaka jej článku. Text je v originálnom znení.

Volám sa Tatiana a po úspešnom získaní štipendia som sa vybrala do Argentíny na ročný výmenný pobyt. Včera to bolo presne 7 mesiacov kedy som opustila svoju rodnú krajinu a vydala som sa prežiť svoj nezabudnuteľný rok v Argentíne. Nevedela som čo očakávať, preto som to preskočila a s elánom som nastúpila do lietadla. Nemala som šajnu ako mi tento výmenný pobyt zmení život a posunie ma to vpred. Po príchode ma čakala usmievavá rodina s veľkým welcome plagátom. Prvé dni, týždne boli pre mňa dosť náročné. Prísť do úplne cudzej krajiny kde nepoznáte jazyk, ľudí a kultúru bol tak viac menej šok. Zvyknúť si na časový posun a jedlo sa dá celkom zabrať. Argentínčania majú v obľube večerať v neskorých hodinách a vo veľkých porciách. Pamätám si na jeden večer, kedy som sa pripravovala na spánok, unavená z celého dňa a moja mama ma zavolala na večeru. Nemohla som uveriť že vážne ideme jesť večeru o 22:30. Bolo to celkom vtipné.

Netrvalo dlho a zvykla som si aj na to, keďže jedlo je tu neskutočne chutné. Jedna z vecí, čo mi bude chýbať asi najviac. Ľudia sú tu veľmi milí a otvorení, ochotní pomôcť. Je to bežné že sa s vami začne rozprávať cudzí človek aký ste mali deň alebo čo máte na pláne a hlavne ako sa máte. To vždy poteší. Taktiež táto krajina je známa tým, že je tu vysoký výskyt nebezpečia. O tom nás informovali dobrovoľníci na prvej orientácií,  vysvetlili všetky potrebné veci čo robiť a nerobiť, čoho sa držím a doteraz sa mi nič nestalo. Treba  len trošku dávky pozornosti a zodpovednosti, nechcem nikoho strašiť :)

Zažila som tu letné prázdniny ktoré zaraďujem medzi najlepšie v mojom živote. Rýchlo som si urobila kamarátov a taktiež spoznala veľa ľudí z iných krajín ak nepočítam AFS študentov, ktorí žijú v rovnakom meste. Argentína je taktiež krajinou kde sa prevláda nočný život. S ostatnými výmennými študentmi si stále niečo organizujeme. Nikdy som sa tak dobre nezabavila ako tu, prisahám. Chodíme variť spoločné večere alebo učiť sa typické jedlá krajín. Inokedy ideme tancovať alebo skúšame veľa nových vecí, či už hodiny tanga, kayak, karaoke súťaže (po španielsky samozrejme). Slovo nuda je tu neprijateľné :)

Čo sa týka rodiny, po 5 mesiacoch som ju zmenila. Neboli žiadne vážne problémy. Len som žila sama s mamou po tom, ako brat odcestoval. S mamou som vychádzala skvele ale aj ona cítila že potrebujem súrodencov, väčšiu rodinu. So zmenou rodiny prišla aj zmena školy, ktorá bola bližšie nového domu. Nemala som problémy si urobiť kamarátov aj tam. Spolužiaci mi veľmi pomáhajú, chápu ma. Škoda, že nechýba veľa do môjho odchodu. Všetko čo som zažila by som nevymenila za nič na svete. Nie je to len o naučení alebo zdokonalení jazyka. Je to škola života ako taká, so všetkým dobrým a samozrejme aj zlým. Nie nadarmo sa hovorí že všetko zlé je na niečo dobré. Tu to platí 100%. Zo začiatku sa mi všetko zdalo veľmi ťažké, náročné. Ale postupom času som sa pochopila, naučila a vyriešila všetko to, čo mi robilo problémy. Kvôli výmennému pobytu som sa stala silnejšou, hlavne po tej psychickej stránke, sebavedomou, zodpovednou a samostatnou. Popravde sa mi veľmi nechce vrátiť späť a kľudne by som si to predĺžila. Každému, ktorý o tom rozmýšľa, to vrelo odporúčam. Užite si každý deň a nepremrhajte ani jednu sekundu ! :)

                                                                                                    Tatiana Lenartová